X
X

Malatya Gezi Rehberi | Malatya Araba Kiralama | Malatya'da Gezilecek yer var mı?

AnasayfaMalatya Gezi Rehberi | Malatya Araba Kiralama | Malatya'da Gezilecek y...

Malatya Gezi Rehberi - Malatya Gezilecek Yerler - Malatya Hakkında Bilinmesi Gerekenler -

Malatya Araba Kiralama

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat havzasında, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’ya geçit veren kavşak noktası, Güneydoğu ve Orta Anadolu arasında yer alan verimli bir ova, her taşı tarih kokan, kayısı diyarı olarak bilinen güzel bir Anadolu kenti. Karasu Aras yolu da denilen ve doğunun en eski ulaşım yolu olan Kafkasya’ya uzanan yol üzerinde yer alan kent, tarih ve kültür bakımından çok zengin.

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri. Türkiye‘nin kuru kayısı üretiminin yüzde 80’ine hakim olan şehir ünü Türkiye sınırlarını aşan kayısısıyla ‘kayısı diyarı’ olarak da tanınıyor. Güney ve Orta Anadolu bölgelerinin kesiştiği coğrafi konumu nedeniyle sosyal yapısı çeşitlilik gösteren şehir, özgün geleneksel kültürü ile benzersiz bir yerleşim yeri.

4- KARAKAYA BARAJ GÖLÜ

Atatürk barajından hemen sonra Türkiye’nin ikinci en büyük barajı olan Kara kaya Malatya il sınırları içinde bulunuyor. Barajın yapımı sırasında meydana gelmiş olan Kara kaya baraj gölü ise yakın bir tarihte kültür ve turizm bölgesi olarak kabul edilmiştir. Kara kaya barajı gölünün çevresinde turistik eserler ile birlikte feribot işletmesi çalışmaları da yapılıyor.

Karakaya Barajı Nerede? Nasıl Gidilir? Kamp&Piknik Alanları - Kahvaltı Mekanları

Malatya, Türkiye'deki Karakaya Baraj Gölü adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? City Car Rental, en yakın araç kiralama ofisinden adım adım yol tarifi ile Karakaya Barajı adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

City Car Rental, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak araba kiralama hizmetleri sağlar. City Car Rental ile Malatya Havalimanından araç kiralayın ve gerçek zamanlı olarak Karakaya Baraj Gölü adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

Karakaya Barajı için en yakın oto kiralama firmasını mı arıyorsunuz? Hedefinize en yakın araç kiralama firması City Car Rental

City Car Rental Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Karakaya Barajı için fiyat teklifi alabilirsiniz.

Karakaya Baraj Gölü adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, Malatya'dan şöförlü araç kiralama hizmeti de City Car Rental ile alabilirsiniz.

Karakaya Barajı için araba kiralama fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen City Car Rental Web sitesini kontrol edin.

Karakaya Baraj Gölü

5- SOMUNCU BABA TÜRBESİ VE KÜLLİYESİ

Darende İlçesi’nin Zaviye Mahallesi’nde bulunan Somuncu Baba Türbesi, Somuncu Baba Camii ve Balıklı Göl ile bir arada bulunur. Türbenin yapım tarihine ait bilgi bulunmamakla birlikte caminin minaresi 1686 tarihlidir. Caminin ortasında türbe bulunmakta ve onun içerisinde de Cumhuriyet devri ahşap işçiliği ile yapılmış bir sanduka yer almaktadır.

Şeyh Hamid-i Velî Somuncu Baba Kimdir?

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin asıl adı Hamid Hamidüddin’dir. Kaynaklarda “Hamid-i Veli”, “Şeyh Hamid-i Veli”, “Hamidüddin-i Veli”, “Hamid Hamidüddin-i Veli” ve “SomuncuBaba” isimleriyle geçmektedir. 1331 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğmuştur. Horasan erenlerinden Şemseddin Musa Kayseri’nin oğludur.

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt Han zamanında yaşayan Hamidi Veli Hazretleri, 24. kuşaktan Peygamber Efendimiz (sav)’in neslinden gelmektedir yani Seyyid’dir. İlk eğitimini babasından almış daha sonra ilim alanındaki çalışmalarını Şam, Tebriz, Hoy ve Erdebil’de sürdürmüştür. Bayezid-i Bistâmi’nin ruhâniyetinden istifâde etmiş ve Alaaddîn-i Erdebilî’den icâzet almıştır.

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi: her yıl binlerce yerli ve yabancı misafir tarafından ziyaret edilen nadide bir mekândır. Somuncu Baba Türbesi’nin bulunduğu 600 yıllık cami 14. yüzyıl tarihi eserlerindendir. Minaresi 1685 yılında Şeyh Hamid-i Veli neslinden Abidin Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Külliye, 1990-2000 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün izni ile Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından restore edilmiştir. 2009-2013 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmaları ile Külliye haline dönüştürülen, manevi havası ve dikkat çeken mimari özellikleri ile ziyaretçilerini etkileyen bu güzel mekanda; Somuncu Baba Türbesi, Hulusi Efendi Haziresi, Yeni Cami Bölümü, Somuncu Baba Müzesi, Şeyh Hamid-i Veli Kütüphanesi, Balıklı Kuyular ve Balıklı Havuz, Hamidiye Çarşısı, Kudret Havuzu, Çilehane ve Mesire Alanları bulunmaktadır.

Somuncu Baba Türbesine Nasıl gidilir?  Somuncu Baba Külliyesi 3d Sanal Tur 

Her yıl yüz binlerce misafir tarafından ziyaret edilen Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya’nın Darende ilçesinde bulunmaktadır. Somuncu Baba Türbesine nasıl gidilir yazımızda Somuncu Baba Külliyesi’ne nasıl gelebileceğiniz hakkında çeşitli alternatif yöntemleri bulabilirsiniz.Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ne gelmeden önce 3d Sanal tur ile Külliye ve çevresi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 3d Sanal Tur sayfamız üzerinden Somuncu Baba Külliyesi’nin Avlu, Türbe, Müze, Hamidiye Çarşısı, Hasbahçe ve Kudret Havuzu bölümlerini inceleyebilirsiniz. Somuncu Baba Külliyesi’nin tarihi hakkında bilgileri Tarihçe sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Somuncu Baba Türbesi Nerede? Somuncu Baba hangi ilde?

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba kerametleri, hayatı, eserleri ve talebeleri ile hep hayırla yâd edilmiş, gerek Osmanlı Padişahları gerekse de halkımız tarafından sevilen ve ziyaret edilen bir şahsiyet olmuştur. Hayatı boyunca sırrı nerede ortaya çıktı ise oradan uzaklaşan Somuncu Baba aşkın sırrı yolculuğunda son dönemlerini otuz yapraklı gül şehri Darende’de geçirmiştir. Somuncu Baba Türbesi nerede adlı yazımızda bu konu hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz.Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya’nın Darende ilçesinde, eski kaynaklarda geçen adıyla Hıdırlık şu anki adıyla Zaviye Mahallesi’nde bulunmaktadır. Somuncu Baba Türbesi adresi resmi kayıtlarda şu şekildedir:Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Caddesi, No:166, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi, 44700, Darende – Malatya – Türkiye

Darende Somuncu Baba Türbesi ‘nin burada bulunmasıyla yüzyıllardır ilim ve irfan merkezi olmuştur. 7000 yıllık tarihi bulunan Darende, eskiden Sivas iline bağlı bir ilçe iken 1934 yılında Malatya’ya bağlanmıştır. İlçe tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal ve turistik güzellikleri ile her yıl binlerce misafirin ziyaret edildiği bir merkez konumundadır.Darende Merkez’e 3 km mesafede bulunan Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi; Malatya merkezine 109 km uzaklıktadır. Ayrıca Sivas’ın Gürün ilçesine 36 km uzaklıkta bulunan Külliye, Sivas merkeze 143 km mesafededir. K.Maraş’ın Elbistan ilçesine 61 km uzaklıkta bulunan Türbe, K.Maraş merkeze ise 203 km uzaklıktadır. Kayseri Merkez ise Türbeye 228 km mesafededir.

Somuncu Baba Türbesine Uçakla nasıl gidilir? Somuncu Baba Türbesi’ne Otobüsle nasıl gidilir?

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya Erhaç Havalimanı‘na 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Malatya Havalimanı’na geldiğinizde Malatya Havalimanı Araç Kiralama City Car Rental ile araç kiralayabilir, Kayseri-Malatya D300 karayolunu takip ederek Darende Somuncu Baba Külliyesi’ne gelebilirsiniz.

Malatya City Car İletişim :  0850 888 80 15

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ne Malatya oto kiralama City Car Rental ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kayseri – Malatya karayolu üzerinde, Pınarbaşı – Gürün ilçelerinden sonra Darende ilçesi gelmektedir. Yine Malatya tarafından gelmek isterseniz Malatya, Akçadağ yol ayrımından sonra Darende’ye gelinmektedir.

Malatya şehrinde Somuncu Baba konumuna Araba Kiralama

Malatya, Türkiye'deki Somuncu Baba adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? City Car Rental, en yakın araba kiralama durağından adım adım yol tarifi ile Somuncu Baba adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

City Car Rental, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak uygun fiyatlı ekonomik araçlar sağlar. 

Somuncu Baba için en yakın rent a car istasyonu mu arıyorsunuz? Hedefinize en yakın Malatya Rent a Car City Car Rental

City Car  ekonomik fiyatlar ve her sınıf araç bulmanıza yardımcı olur. City Car Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Somuncu Baba için fiyat teklifi alın.

 

6- TOHMA KANYONU

Malatya’nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu, sonbahar ayında taşıdığı özel renk şöleni görüntüleri ile muhteşem bir manzara ile ziyaretçileri kucaklıyor. Kanyonunun ortasında bulunan, yıl boyunca 22 derece olan sıcaklığı ve kükürtlü suyu nedeniyle yoğun ilgi gören Kudret Havuzu, kentin en fazla ziyaretçi ağırlayan turistik mekânları arasında yer alıyor.

Girişlerden herhangi bir ücret talep edilmeyen Tohma Kanyonu’nda rafting, trekking vb. aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Doğa harikalarıyla işlenmiş ve sonbaharı en iyi betimleyen Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu, sonbahar ayında taşıdığı özel renk şöleni görüntüleri ile muhteşem bir manzara ile ziyaretçileri kucaklıyor. Peki Malatya'nın Tohma Kanyonu'na nasıl gidilir? İşte, Tohma Kanyonu'nun özellikleri...

Tarihi ve doğa özelliklerini içerisinde barındıran cennet emsali Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu'na Malatya Oto Kiralama City Car'den araba kiralayarak Malatya-Kayseri D300 karayolunu kullanarak Deren’de ilçesine geldikten sonra tabelaları kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Malatya merkezden kalkan Darende ilçesine minibüslere binerek Tohma Kanyonu'na gelmeniz mümkündür. Şahane bir sonbahar manzarasıyla eğlenceli bir haftasonu kaçamağı yapacağınız Tohma Kanyonu'nda neler yapılır? Malatya Araç Kiralama ücreti ne kadardır? İşte, tüm özellikleriyle Tohma Kanyonu...Tohma Kanyonu ve Somuncu Baba Külliyesi çevresi ile turistik bölgelerde renk şölenin oluşturulduğu bu mekanda sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.Tohma Kanyonu'nun bitişiğindeki (Şeyh Hamid-i Veli) Somuncu Baba Camiyi ziyaret ettiğinizde hemen önünde havuzu içerisinde bulunan balıkları görmeyi ihmal etmeyiniz. Sadece süs olan bu balıkları yemek için değerlendirmeye almamanız gerektiğini belirtelim.Tohma Kanyonu ayrıca bilmeniz gereken; nehirdeki soğuk suyun, caminin altından külliye içerisindeki hamamlara transfer edilirken, camiye sıcaklık vermesi ve insanların hamamda banyo yaparken soğuk su yerine suyun sıcak olduğu ayrıntısıdır. Tohma Kanyonuna girişte herhangi bir ücret talep edilmemektedir.Girişlerden herhangi bir ücret talep edilmeyen Tohma Kanyonu'nda sevdiklerinizle rafting (su sporu) ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Rafting için alacağınız malzemeler bulunmaktadır ancak mekana gitmeden önce aramanız fayda olabilir.Tohma Kanyonu çevresinde aileniz gidebileceğiniz 'Aile Çay Bahçe'sine gidebilir doğanın sesini dinleyerek sakin bir ortamı yakalayabilirsiniz.Tohma Kanyonu'nun kenarında doğaya herhangi bir zararı dokunmadan inşa edilen 'Sıra Dışı' isimli kafeye ailenizle birlikte giderek hem doğayı ziyafeti hem de oldukça ekonomik ve leziz tatlar keşfedebilirsiniz.Vadi çevresi içerisinde sessiz, sakin bir ortamda kalmak isteyenler kamp ve piknik alanlarını tercih edebilirler.

Malatya şehrinde Tohma kanyonuna Oto Kiralama

Malatya, Türkiye'deki Tohma adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Malatya Rent a Car , en yakın oto kiralama istasyonundan City Car Rental ile Tohma adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

City Car Rental, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak uygun fiyatlı ekonomik araçlar sağlar. 

Tohma Kanyonu için en yakın oto kiralama istasyonu mu arıyorsunuz? Hedefinize en yakın Malatya Oto Kiralama City Car Rental

City Car  ekonomik fiyatlar ve her sınıf araç bulmanıza yardımcı olur. City Car Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Tohma Kanyonu için fiyat teklifi alın.


Top