X
X

Malatya Gezi Rehberi | Malatya Araç Kiralama | Malatya'da Nereye Gidilir?

AnasayfaMalatya Gezi Rehberi | Malatya Araç Kiralama | Malatya'da Nereye Gidil...

Malatya Gezi Rehberi - Malatya Gezilecek Yerler - Malatya Hakkında Bilinmesi Gerekenler -Malatya Araç Kiralama

Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Malatya, doğal güzellikleri ve meşhur yemekleri ile  ön plana çıkmaktadır. Haliyle yapılacaklar listesi oldukça uzundur. Güneydoğu ve Doğu Anadolu kültürlerinin buluşma noktası olan bu şehir Türkiye’nin eşsiz illerinden biridir.Dünya Kayısı başkenti olarak bilinir.Plakası 44 olan dört dörtlük şehir İşte Malatya gezi rehberi…

Malatya şehrini gezmeyi düşünenler için hazırladığımız ‘’Malatya Gezilecek Yerler Listesi’’ ile, seyahatinizden önce şehrin merkezinde ve çevresinde yer alan görülmesi gereken en güzel yerler nereler? Nerede konaklayabilirim? Malatya Havalimanı Araç Kiralama Firmaları? Malatya'dan nasıl ulaşım sağlayabilirim? Malatya Oto Kiralama Firmaları? Malatya Araba Kiralama Firmaları? Malatya Levent Vadisi Kaç Km? Malatya yapılacak aktiviteler nelerdir? Malatya Yemekleri Nelerdir?vb. sorularınızın cevabını bu yazımız ile bulabilirsiniz.

1- LEVENT VADİSİ

Tarihi 65 milyon yıl önceye dayanmaktadır. Bu doğa harikası oluşum ilginç yapısıyla oldukça dikkat çekmektedir. Vadi, yüzlerce mağarayı da içerisinde barındırmaktadır.

Vadinin görünürlüğünü artırmak ve bu doğa harikasını turizm açısından bir cazibe merkezine dönüştürmek amacıyla, vadide 28 kilometre boyunca uzayan kayalıkların en merkezi noktasına, Malatya Valiliği tarafından seyir terası yaptırılmıştır.

Bu proje olup yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgi odağı haline gelmiştir.

65 Milyon Yıllık Jeolojik  Evrim

Yaklaşık olarak 65 milyon yıl önceye dayanan ve jeolojik deformasyonlar sonucu meydana gelen bu doğa harikası oluşum, bünyesinde barındırdığı jeolojik özelliklerle birlikte dünyadaki ilginç doğal alanlar arasında gösterilen ve neolitik çağdan kalma kalıntıların da bulunduğu 28 kilometre uzunlukta bir alana sahiptir. Vadi son derece ilginç jeolojik oluşumlar, uçurumlar ve duvar kısımlarında kaya kabartmalarının hakim olduğu yüzlerce mağarayı da içerisinde barındırıyor.

Levent Vadisi Seyir Terası

Vadinin görünürlüğünü artırmak ve bu doğa harikasını turizm açısından bir cazibe merkezine dönüştürmek amacıyla, vadide 28 kilometre boyunca uzayan kayalıkların en merkezi noktasına, Malatya Valiliği tarafından seyir terası yaptırılmıştır. Düz bir kaya bloğunun üzerine inşa edilen seyir terası dere yatağından 240 metre yükseklikte olup gözlem terasının 8,5 metresi boşluğa uzanan, çelik konstrüksiyon ve cam ile inşa edilmiş farklı bir proje olup yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgi odağı haline gelmiştir.

Seyir terası, Jeolojisi ve kültürel varlıkları ile Anadolu’nun en önemli jeoarkeolojik merkezi konumundaki Levent Vadisi’nin tanıtılmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Doğa yürüyüşü, paraşüt, kaya tırmanışı, kampçılık ve izcilik gibi spor ve alternatif turizm faaliyetlerinin yeni rotası olma yolundaki Levent Vadisi sonbahar ve yaz aylarında tabloları aratmayan manzaralara kapı açıp, ziyaretçiler için eşsiz bir manzarada dinlenme imkânı sunarken, fotoğraf meraklıları için de vazgeçilmez yerlerden biridir.  Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda fotoğraf sanatçısı vadiye gelerek kamp yapmaktadır.

Levent Vadisi Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Levent Vadisi Malatya Kayseri Karayolu üzerinde yer alıyor. Malatya Erhaç Havalimanından City Car Rental firmasından araç kiralayarak güvenilir ve konforlu biçimde seyehat edebilirsiniz. Malatya Levent Vadisi Araç Kiralama Hizmetleri,Malatya Akçadağ Levent Vadisi Oto Kiralama,Malatya Levent Vadisi Araba Kiralama,Levent Vadisine Nasıl Gidebilirim?

Levent Vadisi City Car Rental

2- ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ

Hititlerden Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir höyüktür. Anadolu’daki ilk şehir devletinin yapıları burada bulunmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda milattan önce 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray ve milattan önce 3600-3500 yıllarına ait bir tapınak ortaya çıkarılmıştır. 2021 yılı itibariyle de UNESCO Dünya Mirası Listesindedir.

Arslantepe Höyüğü UNESCO Listesinde
2014 Yılında, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmeye hak kazanan Arslantepe Arkeolojik Alanının kalıcı listeye girmesi için yapılan çalışmalar sonucunda; Çin'in ev sahipliğinde 26 Temmuz 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilen UNESCO 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Anadolu’nun en eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi. Geç Kalkolitik Dönem'den Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan, Hititlerden Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Arslantepe Höyüğü, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girdi. İtalya Roma Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile Malatya Müze Müdürlüğü iş birliğiyle her yıl yaz döneminde başlayıp sonbahara kadar süren kazıların devam ettiği Arslantepe Höyüğü, Açık Hava Müzesi olarak tarih severlere hizmet veriyor. Anadolu’da ‘İlk Şehir Devleti’nin yapılarının ortaya çıkarıldığı Arslantepe Höyüğü'nde 2019 yılında yapılan kazılarda çok sayıda tarihi materyal ve eser bulundu. İtalya Kazı heyeti tarafından yapılan kazılarda seramik parçalarından fincana, ok ucundan boncuk tanelerine, kemik alet ve ağırşaklardan, çakmak taşlarından müzik aletlerine ve 5 bin 700 yıllık çocuk iskeletine rastlanıldı.

Malatya'nın 7 km. kuzeydoğusunda, Fırat Nehri'nin (Karakaya Baraj Gölü) batı kıyısı yakınındaki Orduzu Beldesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nün kültür dolgusu 30 metre yüksekliğinde olup 4,5 hektarlık bir alana yayılmaktadır. M.Ö. 6000 yıllarından M.S. 11. yy.a kadar yerleşim görmüş olup M.S. 5-6. yy.lar arasında Roma köyü olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans Nekropolü (mezarlık) olarak yerleşimini tamamlamıştır.

Arslantepe'de ilk kazılara 1930'lu yıllarda Louis Delaporte başkanlığında bir Fransız ekip tarafından başlanmış, daimî kazılar İtalya'nın Roma kentinde bulunan ‘La Sapienza Üniversitesi'nde bir ekip tarafından 1961 yılından bu yana devam ettirilmiştir.

Höyükte yapılan kazılar sonucunda; M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, M.Ö.3600-3500'lere ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. Elde edilen veriler göstermektedir ki o dönemde Arslantepe, aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir.

Sarayın koridor duvarları baskı motif ve duvar resimleri ile bezenmiştir. Binanın çeşitli bölümlerinde çok sayıda mühür baskısının bulunması, idari etkinliklerin yoğunluğunu ve çok sayıda memurun çalıştığını ortaya koymaktadır. Höyük, Yakın Doğu'da ilk Devlet toplumunun ortaya çıkışına istisnai biçimde tanıklık ederken, 4. binyıl Uruk uygarlığıyla ilişkili olmasına karşın özgün mimari özellikler sergilemektedir.

Aslantepe

Arslantepe Höyüğü Malatya’nın 7km. Kuzeydoğusunda, Fırat ırmağının (Karakaya Baraj Gölü) batı kıyısı yakınındaki Orduzu Beldesinde yer alan Arslantepe Höyüğü’nün Kültür Dolgusu 30m. yüksekliğindedir. M.Ö.5000 yıllarından M.S.11.yy’a kadar yerleşim görmüştür. M.S.5-6yy’lar arasında Roma köyü olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans Nekropolü (mezarlık) olarak yerleşimini tamamlamıştır. 

Arslantepe’de ilk kazılar 1930’larda Louis Delaporte başkanlığında bir Fransız ekip tarafından yapılmıştır. Özellikle kazı Geç Hitit tabakalarında yapılmıştır. Kazılarda taş üzerine alçak kabartma ile dekore edilmiş avlu ve giriş kapısının iki yanında iki aslan heykeli ve karşısında devrilmiş bir kral heykeli ile bir Geç Hitit Sarayı bulunmuştur. Bu eserler o tarihlerde Malatya’da müze bulunmadığı için Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürülmüş ve halen orda sergilenmektedir. 

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransız Arkeolog C.Schaeffer alanda birkaç derin sondaj açmışsa da sürekli kazılar 1961’de, önce Salvatore M.Puglisi, sonra da Alba Palmieri başkanlığında Roma “La Sapienza Üniversitesi”nden bir ekip tarafından başlatılmıştır. Palmieri’nin 1990’da ölümünden bu yana kazı başkanlığını yine aynı Üniversiteden Marcella Frangipane sürdürmektedir. 

Höyükte yapılan kazılar sonucunda; M.Ö.3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, M.Ö.3600-3500’lere ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. Elde edilen veriler göstermektedir ki o dönemde Arslantepe, aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir. 

5.bin yılın sonundan 4.bin yılın sonuna kadar olan zaman süresi içinde Malatya’nın bu bölgesi her ne kadar Yukarı Mezopotamya’nın bir parçasını oluşturmaktaysa da tam anlamıyla yerel özelliklerini yitirmemiştir. Özellikle 4.bin yılda Arslantepe Orta Fırat bölgesindeki yerleşmeler içinde önemli bir yer tutmaktadır. Geç Kalkolitik Çağ’da yerel yüksek tabakalardan oluşan sınıf, politik ve dinsel egemenliğin yanı sıra ekonomiyi, ürün ve üretim idaresini ellerinde tutmaktaydı. Yörenin su kaynakları bakımından zengin, dolayısıyla tarım için son derece uygun, ayrıca sık sık taşan Fırat Irmağı’nın taşkın alanı dışında kalması gibi ayrıcalıkları, Arslantepe’nin en azından M.Ö.5.bin yıldan Bizans Dönemi’ne kadar kesintisiz olarak iskân edilmesinde önemli etkendir. Yörenin doğal yapısından kaynaklanan gücü, yüksek tarım potansiyeli ile birleşince Arslantepe, topraklarını denetim altında tutabilen ve bölgedeki hammaddeyi işleyen ya da en azından işlenmesini organize eden egemen bir merkez konumunu kazanmıştır. Kerpiçten yapılmış anıtsal binaların bulunduğu geniş bir ortak kullanım alanı, 4.bin yılın sonlarında (M:Ö.3300-3000) tepenin güney-batı yamacında en az 2600m2’lik bir alana yayılmıştı. Bu alanda büyük olasılıkla farklı işlevlere sahip çeşitli yapılar yer almaktaydı. Ortaya çıkarıldığı kadarıyla bu kısım görkemli mimari ve işlevsel açılardan farklı bölümlerden oluşan büyük bir yapı topluluğudur. Çok amaçlı düzeninden dolayı bu anıtsal yapı topluluğu Saray olarak nitelendirilebilir. Sarayın koridor duvarları baskı motif ve duvar resimleri ile bezenmiştir. Binanın çeşitli bölümlerinde çok sayıda mühür baskısının bulunması, idari etkinliklerin yoğunluğunu ve bu işlerde, malları depolardan alma ve mühürleme yetkisi bulunan çok sayıda memurun çalıştığını ortaya koymaktadır. Duvarlardaki zengin bezeme ve kabartmalarda gücü simgelemektedir. Bu bütün etkinliklerin merkezileştirildiği, kayıt amacıyla etkin bir mühürleme sisteminin kullanıldığı ve giderek bürokrasinin geliştiği, güçlü siyasi ve dini kurumları olan bir devlet sisteminin doğuşuna kanıttır. Geçmişte daha çok dinsel amaçlar için yapılan büyük yapı ilk kez başka işlevlerde kazanıp içinde kamu hizmetlerinin de görüldüğü, mimari açıdan gelişmiş, böylece Yakın Doğu’da sarayın başlangıcını oluşturmuştur. 

Saray kompleksinde arsenikli bakır alaşımlı, gümüş kakmalı kılıç, hançer gibi silahların yanı sıra yüksek ayaklıklı meyvelikler ve Mezopotamya tipi uzun vazolar da ele geçmiştir. Ayrıca sarayın hemen yanında M.Ö.2900’tarihlenen önemli bir kişinin (belki bir kralın) mezarı da ortaya çıkarılmıştır. Mezardaki zengin ölü hediyeleri ve mezarı kapatan taş kapak üzerinde bulunan kurban edilmiş 4 genç insan cesedi, bu mezarın bir kral mezarı olduğunu düşündürmektedir. 

Geç Uruk Dönemi’ne ait yapılar büyük yangınlarla ortadan kalktıktan sonra ortak kullanım alanı terk edilmiş, yerli geleneğe yabancı topluluklar yerleşmiştir. Bunu, gerek yerleşim düzeni ve konutlar, gerekse Doğu Anadolu-Transkafkasya kökenli çanak-çömlekler kanıtlamaktadır. Yerleşmenin ekonomik ve kültürel özellikleri bu yeni gelenlerin temelde kırsal, büyük olasılıkla yarı göçebe küçük topluluklardan oluştuğunu gösterir. 

Arslantepe’de Erken Tunç Çağı II (M.Ö.2700-2500)’nin başlangıcında Torosların kuzeyinde kalan bütün bölge Erken Tunç I’deki etkileri hala süren Suriye-Mezopotamya kültüründen kopmuş ve Doğu Anadolu- Transkafkasya kökenli geleneklere dayanan özgün ve incelikli bir kültür ortaya koymuştur. 3.bin yılın ikinci yarısında Erken Tunç III (M.Ö.2500-2000)’de bölgede yerel kültüre dayanan ve Anadolu’nun kentleşme geleneğine uygun bir yerleşme düzeninin yanı sıra surlarla çevrili kentlerin inşa edilmesine yol açan yeni bir süreç başlamıştır. Arslantepe’deki bu yerleşme Erken Tunç II’nin teraslar üstündeki geniş odalı büyük evlerini kullanmayı sürdürmüş ancak tepenin yamacından aşağıya doğru gelişmiştir. 

M.Ö.2000 yılında Arslantepe, Fırat Nehri’ne doğru genişleyen Hitit İmparatorluğu’nun Melidia-Meliddu adıyla şehri olarak kullanılmıştır. Bu yerleşim tepenin kuzey-doğu yamacına açılan şehir kapısı ve avlusuyla Orta Anadolu Hitit kentlerine benzeyen, etrafı toprak surla çevrili bir Geç Hitit şehri olarak kullanılmıştır. 

M.Ö. 5.binden -M.Ö.712 tarihindeki Asur istilasına kadar yerleşim yeri olarak varlığını sürdüren Arslantepe daha sonra bir süreliğine terk edilmiş, M.S. 5-6.yy’lar arasında ise Roma Dönemi köyü olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans Nekropolü (mezarlık) olarak yerleşimini tamamlamıştır. Kazılara Geç Uruk dönemi Sarayı ile Geç Hitit Sarayı alanında devam edilmektedir. 

Arslantepe’deki kazılara Prof. Dr. Marcella Frangipane Başkanlığındaki İtalyan Kazı Heyeti tarafından devam edilmektedir. Buluntular Malatya Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca Geç Uruk Dönemi’ne ait kerpiç Saray Kompleksinin Açık Hava Müzesi haline getirilmesi yönündeki projelendirme çalışması sürdürülmektedir. Bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Arslantepe’nin ilimiz turizmine katkıları olumlu yönde artacaktır. 

Arslantepe Höyüğü, Malatya, nerede, Malatya Oto Kiralama ile nasıl gidilir?

Malatya, Türkiye'deki Arslantepe Höyüğü adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? City Car, en yakın araç kiralama durağından adım adım yol tarifi ile Arslantepe Höyüğü adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

City Car, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak araç kiralama hizmeti ve ücretsiz haritalar  canlı yol tarifleri sağlar. Malatya Araç Kiralama fiyatlarını, Malatya Araba Kiralama şirketlerini,Arslantepe Höyüğü adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

Arslantepe Höyüğü için en yakın araba kiralama firmasını mı arıyorsunuz? Hedefinize en yakın araç kiralama firması City Car Rental.

Arslantepe Höyüğü adresine City Car Rental'den araç kiralayarak hızlıca  ulaşabilirsiniz. City Car Rental iletişim 0850 888 80 15

Malatya Havalimanından Arslantepe'ye Nasıl Gidilir görmek ister misiniz? City Car  alternatif araçlar bulmanıza yardımcı olur. City Car ofisimizden veya Web Sitesinden kolayca Arslantepe Höyüğü için araç kiralayın ve yol tarifi alın.

Arslantepe Höyüğü adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, bu nedenle Malatya konumundaki kullanıcılar dahil bir çok insan, araba kiralama için en iyi uygulama olarak City Car Rental'e güveniyor. 

Arslantepe Höyüğü için malatya araç kiralama fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen City Car web sitesini kontrol edin.

3- DARENDE GÜNPINAR ŞELALESİ

Malatya Darende ilçesine bağlı Günpınar Köyü’ndedir. İlçeye 7 kilometre uzaklıktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce ziyaretçiye dinlenme, eğlenme, spor yapma imkânı sunan doğa harikasında isteyenler suyun kaynağına doğru 1,5 km’lik parkurda trekking yapabilmektedir.

Günpınar Şelalesi, Malatya iline bağlı Darende İlçesi’nin 10 km kadar batı yönünde bulunmaktadır. Günpınar Çayı çok yüksek bir yerden akmaktadır.
Bu yüzden de kaynağından çıktıktan sonra kayalar arasında oldukça hızlı bir akış yapmaktadır. Suyun çıkış yerinden yere düşüş mesafesi yaklaşık 40 – 45 metre kadardır. Bu mesafeden suyun akışı ve yere düşüş anı izlenmeye değerdir.
Şelalenin aktığı yerde yani düştüğü yerde oluşan muhteşem ses ve su buharı olarak çevreye yayılmasını izlemek harika bir duygudur. Bu muhteşem doğa harikası görüntünün yanında birde Günpınar şelalesinin etrafındaki ağaçlar ayrı bir güzellik katmaktadır bu bölgeye. Bu sık ve yem yeşil ağaçlar ile Günpınar şelalesinin oluşturduğu su gösterisi birleşince ortaya harika bir görüntü çıkmaktadır. Bu doğa harikasını görmek isteyen bir çok kişi her yıl Malatya’ya bağlı Darende İlçesi’ni ziyaret etmektedir. Her yıl yerli ve yabancı turist sayısı artarak devam etmektedir. Bu harika doğa gösterisini izlemek için sizde fazla zaman kaybetmeyin en kısa zamanda Darende ilçesindeki Günpınar şelalesini ziyaret ediniz.Özel İdare tarafından Günpınar Şelalesinin çevre düzenlenmesi yaptırılmıştır. Bu çevre düzenlenmesi sonucu Günpınar Şelalesine ilgiyi daha da arttırmıştır. Çünkü çevre düzenlenmesi sonucu şelale bir tür cazibe merkezine dönüşmüştür. Günpınar Şelalesi, doğal güzelliğini bu çevre düzenlemesi sonucu daha da fazla göstermektedir.

Malatya Darende Günpınar Şelalesi Nasıl Gidilir? Günpınar Şelalesi Kaç Km? Malatya Havalimanı Araba Kiralama Firmaları?

Malatya, Türkiye'deki Günpınar Şelalesi adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? City Car Rental, en yakın araç kiralama ofisinden adım adım yol tarifi ile Günpınar Şelalesi adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

City Car Rental, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak araba kiralama hizmetleri sağlar. City Car Rental ile Malatya Havalimanından araç kiralayın ve gerçek zamanlı olarak Günpınar Şelalesi adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

Günpınar Şelalesi için en yakın oto kiralama firmasını mı arıyorsunuz? Hedefinize en yakın araç kiralama firması City Car Rental

City Car Rental Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Günpınar Şelalesi için fiyat teklifi alabilirsiniz.

Günpınar Şelalesi adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, Malatya'dan şöförlü araç kiralama hizmeti de City Car Rental ile alabilirsiniz.

Günpınar Şelalesi için araba kiralama fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen City Car Rental Web sitesini kontrol edin.


Top